Dieta i ćwiczenia na cukrzycę

Kontroluj cukrzycę

Cukrzycy nie da się wyleczyć, ale można nią zarządzać. Zarządzanie glukozą we krwi (cukier we krwi), jak również ciśnieniem krwi i poziomem cholesterolu jest najlepszą ochroną przeciwko wystąpieniu poważnych komplikacji po cukrzycy.

Osoby z cukrzycą typu 1 zarządzają cukrem we krwi za pomocą insuliny, dostarczonej przez wstrzyknięcie lub pompę. Wiele osób z cukrzycą typu 2 może zarządzać poziomem glukozy we krwi poprzez dietę i wykonywanie ćwiczeń. Inni wymagają leków doustnych lub insuliny lub obu naraz. Cukrzyca jest chorobą postępującą i z czasem chorzy na cukrzycę mogą potrzebować zarówno zmian w stylu życia jak i leków.

Śledź spożywane posiłki

Podejmowanie zdrowych wyborów żywieniowych jest bardzo ważne, aby pomóc w utrzymaniu pod kontrolą poziomu glukozy we krwi.

W celu opracowania planu zdrowego odżywiania można skonsultować się z odpowiednim dietetykiem. Pomoże on opracować plan spożywanych posiłków, w którym weźmie pod uwagę różne czynniki, w tym masę ciała i codzienną aktywność fizyczną, poziom glukozy we krwi, ogólny stan zdrowia i zażywane leki. Jeśli masz nadwagę plan ten pomoże Ci osiągnąć wagę, która będzie prawidłowa w zarządzaniu poziomem glukozy we krwi. Dietetyk może pomóc ustalić plan posiłków, który będzie obejmował jedzenie, które Ty i Twoja rodzina lubicie i które jest dobre dla Ciebie.

Co jeść?

Osoby chore na cukrzycę nie muszą kupować lub przygotowywać specjalnych potraw. Żywność, która jest najlepsza dla kogoś z cukrzycą jest również doskonałym wyborem dla osób zdrowych, zalicza się tu pokarmy o niskiej zawartości tłuszczu, soli i cukru oraz bogate w błonnik, przykładowo fasola, owoce, warzywa czy produkty pełnoziarniste. Prawidłowe posiłki pomogą w utrzymaniu odpowiedniej dla organizmu wagi, ciśnienia krwi, poziomu glukozy i cholesterolu, a także zapobiegną lub opóźnią pojawienie się chorób serca i naczyń krwionośnych.

Podejmuj regularnie aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna jest ważna u osób chorych na cukrzycę. Wykazano, że u osób starszych, które mają za wysoki poziom glukozy we krwi, aktywność fizyczna poprawiła ten stan. Ćwiczenia są szczególnie dobre dla osób z cukrzycą, gdyż:

  • pomagają zarządzać wagą
  • ułatwiają pracę insuliny, które zmniejsza poziom glukozy we krwi
  • są dobre dla serca i płuc
  • dostarczają więcej energii

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zanim podejmie się aktywność fizyczną, należy porozmawiać z lekarzem. Zbada on serce i stopy, aby upewnić się, że nie ma przeciwskazań. Jeśli występuje wysokie ciśnienie krwi lub problemy ze wzrokiem, niektóre aktywności, takie jak podnoszenie ciężarów mogą być niebezpieczne. Lekarz pomoże znaleźć bezpieczne sposoby na prowadzenie aktywnego stylu życia.

Dobrymi sposobami na spędzanie aktywnie czasu są spacery, pływanie, tańczenie, jazda na rowerze, granie w koszykówkę i kręgle. Ćwiczenia można wykonywać nawet podczas sprzątania czy pracy w ogrodzie.

Jak dużo? Jak często?

Próbuj ćwiczyć prawie każdego dnia przez 30 do 60 minut. Jeśli nie ćwiczyłeś od dłuższego czasu, rozpoczynaj swoją aktywność fizyczną powoli. Zacznij od 5 do 10 minut, a z czasem zwiększaj ten czas. Możesz też ćwiczyć przez 10 minut trzy raz w ciągu dnia (wskazówka: nie musisz ćwiczyć przez cały czas na okrągło, możesz odpoczywać między ćwiczeniami).