Leczenie i leki na cukrzycę

Zarządzanie cukrzycą

Cukrzycy nie można wyleczyć, ale można nią zarządzać. Najlepszą ochroną przeciwko wystąpieniu poważnych powikłań po cukrzycy jest zarządzanie glukozą we krwi (cukier we krwi), jak również ciśnieniem krwi i cholesterolem.

Leki na cukrzycę i insulina są dwoma rodzajami leków stosowanych w celu zmniejszenia poziomu glukozy we krwi.

Osoby chore na cukrzycę typu 1 kontrolują poziom cukru we krwi poprzez insulinę, które dostarcza się za pomocą wstrzyknięcia lub pompy. Wiele osób z cukrzycą typu 2 może zarządzać poziomem glukozy we krwi przez odpowiednią dietę i podejmowanie aktywności fizycznej. Inne osoby wymagają natomiast leków doustnych lub insuliny, a jeszcze inne obu tych sposobów, a także modyfikacji ich stylu życia.

Zażywanie leków na cukrzycę

Jeśli Twój organizm nadal produkuje trochę insuliny, ale nie na tyle dużo, aby utrzymać pod kontrolą poziom glukozy we krwi, możesz potrzebować leków. Niektóre z nich należy zażywać raz na dobę, inne trzeba brać częściej. Zapytaj swojego lekarza, kiedy powinieneś zażywać leki. Pamiętaj, żeby zażywać leki każdego dnia, nawet gdy czujesz się dobrze.

Należy poinformować lekarza, jeśli leki sprawiają, że pacjent czuję się chory lub występują jakiekolwiek inne problemy. Pamiętaj, że leki na cukrzyce nie powodują same z siebie obniżenia poziomu glukozy we krwi. Nadal potrzebne jest podążanie za ustalonym planem posiłków i wykonywanie ćwiczeń by pomóc w zmniejszeniu cukru we krwi.

Branie insuliny

Insulinę należy przyjmować, jeśli organizm wstrzyma jej produkcję lub jeśli wytwarza jej za mało. Każdy kto ma cukrzycę typu 1 potrzebuje insuliny, a także wiele osób z cukrzycą typu 2.

Insulina nie może być zażywana jak pigułki. Zazwyczaj jest ona dostarczana za pomocą strzykawki, pena lub pompy insulinowej. Pompa insulinowa jest małym urządzeniem, zazwyczaj używany w okolicach biodra, które zawiera insulinę i dostarcza małe, regularne dawki insuliny w ciągu dnia. Niektóre pompy są zamocowane bezpośrednio na skórę. Inne osoby używają pena, który zawiera wkłady z wybraną dawką insuliny, która następnie jest wstrzykiwana.

Czasami osoby, które zażywają tabletki na cukrzycę mogą potrzebować przez chwilę wstrzyknięcia insuliny. Jeśli jest się chorym lub przechodziło się operację, leki mogą już dłużej nie pracować i nie obniżą poziomu glukozy we krwi.