Objawy i diagnoza cukrzycy

Cukrzyca może powodować poważne komplikacje zanim nawet wystąpią jej objawy. Symptomy mogą być również tak łagodne, że nawet się ich nie zauważy. Według szacunkowych badań do 2012 roku, wykonanych przez Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC), w Stanach Zjednoczonych jest 8 milionów osób chorujących na cukrzycę typu 2, które o tym nie wiedzą.

Pospolite objawy

Do niektórych typowych objawów zalicza się:

 • duże pragnienie
 • częste oddawanie moczu
 • uczucie dużego głodu i zmęczenia
 • utrata wagi bez podjęcia próby odchudzania
 • wolno gojące się rany
 • sucha i swędząca skóra
 • mrowienie lub utrata czucia w stopach
 • rozmazany wzrok

Objawy cukrzycy typu 1 zwykle pojawiają się w ciągu krótkiego okresu czasu. Natomiast objawy cukrzycy typu 2 rozwijają się stopniowo.

Testy na cukrzycę

Do zdiagnozowania cukrzycy i stanu przedcukrzycowego stosowane są poniższe testy.

 • Test HbA1c mierzy średni poziom glukozy we krwi przez kolejne 3 miesiące. Może być stosowany do zdiagnozowania cukrzycy typu 2 i stanu przedcukrzycowego. Przy jego wykonywaniu nie wymaga się, aby osoba była na czczo, tak więc krew może być pobrana o każdej porze dnia.
 • Pomiar glikemii na czczo (FPG), mierzy poziom glukozy we krwi po czasie 8 godzin bez jedzenia. Lekarze używają tego testu do wykrycia cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego.
 • Przypadkowy pomiar stężenia glukozy polega na sprawdzeniu przez lekarza poziomu glukozy we krwi, bez względu na to, kiedy spożywano ostatni posiłek. Test ten wraz z oceną objawów służy do zdiagnozowania cukrzycy, ale nie stosuje się go do diagnozowania stanu przedcukrzycowego.
 • Test doustnego obciążenia glukozą (OGTT) mierzy poziom glukozy we krwi po braku spożywania posiłków przez ostatnie 8 godzin i po wypiciu 2 godziny wcześniej słodkiego napoju. Lekarze używają tego testu również w celu zdiagnozowania cukrzycy ciężarnych u kobiet w ciąży.

Jeśli którykolwiek z tych testów wykaże, że pacjent może mieć cukrzycę, lekarz będzie musiał powtórzyć test, aby uzyskać drugi pomiar, o ile nie istnieją wyraźne objawy cukrzycy.

Kto powinien wykonać testy na cukrzycę?

Jako że cukrzyca typu 2 jest bardziej powszechna u osób starszych, ktokolwiek, kto ma 45 lat lub więcej, osoby te powinny rozważyć wykonanie testów. Jeżeli ktoś ma 45 lat lub więcej i ma nadwagę, tym bardziej zalecane jest wykonanie testów. Osoby, które mają mniej niż 45 lat oraz mają nadwagę i jeden lub więcej czynników ryzyka, także powinny porozmawiać z lekarzem na temat testów na cukrzycę.

Dlaczego wczesne wykrycie cukrzycy jest ważne

Cukrzyca jest poważną chorobą, która może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar mózgu, zaburzenia wzroku, choroby nerek, a nawet śmierć. Czasami u pewnych osób występują objawy jednak nie podejrzewają one u siebie cukrzycy. Opóźniają planowanie wykonania testów sprawdzających, ponieważ nie czują się chore.

Wiele osób nie wie, że chorują, dopóki nie wystąpią u nich powikłania po cukrzycy, takie jak zawał serca lub udar mózgu. Wczesne wykrycie cukrzycy jest ważne, ponieważ leczenie może zapobiec lub opóźnić powikłania po chorobie.