Zapobieganie cukrzycy

Dwoma najpopularniejszymi formami cukrzycy jest typ 1 i 2. Obecnie nie ma sposobu, aby opóźnić lub zapobiec zachorowaniu na cukrzycę typu 1. Jednakże badania wykazały, że zachorowanie na cukrzycę typu 2 można opóźnić lub zapobiec jej pojawieniu się u osób znajdujących się w strefie ryzyka. Zapobieganie cukrzycy typu 2 może oznaczać zdrowsze i dłuższe życie bez poważnych powikłań chorobowych, takich jak choroby serca, udar mózgu, ślepota, niewydolność nerek i amputacje.

Zapobieganie cukrzycy typu 2

Zanim ludzie zachorują na cukrzycę typu 2, zazwyczaj przechodzą przez stan przedcukrzycowy, czyli stan, w którym poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie na tyle wysoki, aby zdiagnozować cukrzycę. Dobrą wiadomością jest, że istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u osób ze stanem przedcukrzycowym. Dzięki niewielkiej utracie masy ciała i umiarkowanej aktywności fizycznej istnieje możliwość opóźnienia lub zapobiegnięcia rozwinięcia się cukrzycy typu 2.

Korzyści płynące z odchudzania i wykonywania ćwiczeń

Program zapobiegania cukrzycy (The Diabetes Prevention Program - DPP) jest przełomowym badaniem prowadzonym w USA przez National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Naukowcy z tego programu odkryli, że dorośli znajdujący się w wysokim ryzyku zachorowania na cukrzycę typu 2, byli w stanie ograniczyć ryzyko o połowę poprzez utratę niewielkiej ilości masy ciała i podejmowanie prawie każdego dnia aktywności fizycznej. Oznacza to utratę 5 do 7 procent masy ciała (czyli 4 kg przy wadze 80 kg) i podejmowanie aktywności fizycznej przez 150 minut tygodniowo. Metformina zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 34 procent, ale jest bardziej efektywna u młodszych i cięższych dorosłych.

Korzyści wynikające z utraty masy ciała i regularnych ćwiczeń mają długotrwałą wartość. W kontynuacji programu DPP, znanej pod nazwą Diabetes Prevention Program Outcome Study (DPPOS), osoby z zagrożeniem rozwinięcia się u nich cukrzycy typu 2, które utrzymywały wagę po schudnięciu i nadal regularnie ćwiczyły, opóźniły nadejście cukrzycy typu 2 o około 4 lata.

Badania programu DPP wykazały również, że niewielkie zmniejszenie masy ciała (osiągnięte poprzez zastosowanie niskokalorycznej, niskotłuszczowej diety) i umiarkowana aktywność fizyczna są szczególnie skuteczne w zapobieganiu lub opóźnianiu rozwoju cukrzycy u osób starszych. W rzeczywistości osoby powyżej 60 roku życia są zdolne do zmniejszenia ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 o 71 procent.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania

Podjęcie niewielkiej zmiany stylu życia, może pomóc w zapobiegnięciu lub opóźnieniu rozwinięcia się cukrzycy typu 2 u osób, które objęte są ryzykiem zachorowania.

Osiągnięcie i utrzymanie odpowiedniej masy ciała

Twoja waga wpływa na Twoje zdrowie na wiele sposobów. Nadwaga może zatrzymać prawidłowe wytwarzanie i zużywanie insuliny w Twoim organizmie. Może również wywoływać wysokie ciśnienie krwi.

Tabela BMI (wskaźnik masy ciała) może być użyta, aby dowiedzieć się czy dana osoba ma normalną wagę, nadwagę lub otyłość. Wskaźnik masy ciała jest pomiarem masy ciała w stosunku do wysokości, przeznaczona dla osób w wieku 20 lat lub starszych. Aby skorzystać z tabeli:

 • Znajdź wysokość danej osoby w kolumnie po lewej stronie
 • Znajdź w rzędzie liczbę, która jest najbliższą masą ciała danej osoby
 • Znajdź liczbę w górnej kolumnie
 • Liczba na górze kolumny jest wskaźnikiem masy ciała danej osoby.

Słowa powyżej liczby BMI wskazują czy dana osoba ma normalną wagę, nadwagę czy jest otyła. Osoby, które mają nadwagę lub otyłość powinny rozważyć podjęcie rozmowy z lekarzem o sposobach utraty masy ciała i zredukowania ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Wskaźnik BMI ma pewne niedoskonałości. BMI może zbyt wysoko oszacować tłuszcz w ciele sportowca i innych, którzy mają umięśnioną sylwetkę, a zbyt nisko oszacować u osób starszych i innych osób, które utraciły mięśnie.

Obwód w talii. Dodatkowo oprócz wagi, ważna może być lokalizacja nadmiaru tłuszczu w ciele. Obwód w talii wynoszący 100 centymetrów lub więcej u mężczyzn i 90 centymetrów lub więcej u kobiet, jest związany z insulinoodpornością i zwiększeniem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Jest to realne nawet, gdy wskaźnik BMI mieści się w normalnym zakresie.

Do pomiaru talii należy: Przy pomiarze talii powinno się:

 • Umieścić taśmę mierniczą wokół gołego brzucha, tuż powyżej kości biodrowej
 • Upewnić się, że taśma miernicza jest dopasowana, ale nie wżyna się w skórę i jest równoległa to podłogi
 • Zrelaksować, wykonać wydech i zmierzyć

Wybieranie zdrowej żywności

To co jesz ma duży wpływ na Twoją masę ciała i ogólny stan zdrowia. Poprzez rozwój zdrowych nawyków żywieniowych, można pomóc sobie w zarządzaniu masą ciała, ciśnieniem krwi i poziomem cholesterolu. Kluczem do zdrowej diety jest zmniejszenie wielkości spożywanych porcji jedzenia, zwiększenie ilości błonnika w pokarmach (poprzez jedzenie większej ilości owoców i warzyw) i ograniczenie tłustych i słonych potraw.

Oto kilka porad dotyczących zdrowego odżywiania u osób z cukrzycą.

 • Wykonaj plan posiłków dla diabetyka z pomocą zespołu opieki zdrowotnej.
 • Wybieraj posiłki, które mają mniej kalorii, tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, cukru i soli.
 • Jedz posiłki z większą ilością błonnika, takie jak zbożowe produkty pełnoziarniste, chleby, sucharki, ryż lub makaron.
 • Wybieraj żywność taką jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chleb i zboże oraz mleko i ser o niskiej zawartości tłuszczu lub odtłuszczone.
 • Pij wodę zamiast soku i napoi gazowanych.
 • Gdy jesz posiłki, zapełniaj połowę talerza owocami i warzywami, jedną czwartą chudym białkiem, przykładowo fasolą lub kurczakiem czy indykiem bez skóry oraz jedną czwartą produktami pełnoziarnistymi, czyli brązowym ryżem lub pełnoziarnistym makaronem.

Bądź aktywny fizycznie

Wykonuj co najmniej 5 razy w tygodniu ćwiczenia, po co najmniej 30 minut. Systematyczne ćwiczenia zmniejszą na kilka sposobów ryzyko wystąpienia cukrzycy:

 • pomagają schudnąć
 • regulują poziom cholesterolu i ciśnienie krwi
 • poprawiają wykorzystywanie przez organizm insuliny

Codzienną rutyną wielu osób jest chodzenie na spacer, ponieważ jest to łatwa czynność, przyjemna i wygodna. Jednakże każdy może wybrać dowolną aktywność, która dostarczy trochę ruchu. Dopuszczalne jest również rozbicie 30 minutowej aktywności na mniejsze, na przykład wykonanie 3 czynności po 10 minut. Przed podjęciem programu ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem.